Tapahtumahaku

Keskisuomalainen muotoilu- ja taideteollisuusalan yhdistys Materia juhlii 10-vuotista taivaltaan tänä vuonna.

Uuteen Sairaala Novaan toteutettua taidetta esittelevä näyttely taidemuseon Galleriassa tuo sairaalan teokset yleisön tutustuttaviksi originaalien ja valokuvien kautta.

Luontokuvaajat ja valokuvataiteilijat ensimmäistä kertaa yhdessä. Maamme kautta aikain laajin luontoa käsittelevä valokuvahanke käynnistyy Jyväskylästä maaliskuussa 2021.



Pieni vaellus on ammattikuvataiteilijoiden ryhmä, joka on perustettu vuonna 2011 Jyväskylässä. Ryhmällä on ollut useita näyttelyitä Suomessa ja ulkomailla.

Suomen kansallispukukeskuksen näyttelytilassa kurkistetaan lottapukujen tarinoihin Keski-Suomesta.

Päivi Meriläisen näyttely tuo Keski-Suomen museon Taidehalliin kiehtovia kissoja ja vahvoja kissaleidejä.

Tekstiilitaiteilija Eija Rasinmäen näyttävää 50-vuotista uraa peilaava Design Eija Rasinmäki – Käsinkudottu elämä 29.4.–29.8.2021 tuo Suomen käsityön museoon Rasinmäen tunnetut taidetekstiilit ja -

Pääsymaksuton kaupunkifestivaali Yläkaupungin Yö järjestetään historiansa ensimmäistä kertaa monipäiväisenä. Yläkaupungin Yön tapahtumapäivät ovat 13.–16. toukokuuta.

Yläkaupungin Yö on Jyväskylässä järjestetävä kaupunkifestivaali, jossa vierailee vuosittain 30 000- 50 000 kävijää.